+902322601001
biomedupdate@idu.edu.tr

Ali IŞIN – Biyografi

Update your knowledge

Ali IŞIN

Yakın Doğu Üniversitesi

 

Dr. Ali Işın, Yakın Doğu Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nda Kıdemli Biyomedikal Mühendisi görevini de sürdürmektedir. Lisans Derecesini (bölüm birincisi olarak) Başkent Üniversitesi, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nde kazandı. Bilgisayar Bilimleri alanında, İngiltere’nin Essex Üniversitesinde yüksek lisans eğitimine başladı ve Yakın Doğu Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği alanında yüksek lisans derecesini aldı. Doktora çalışmalarını da Yakın Doğu Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği alanında tamamladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak 8 yıldır görev yapmaktadır. Dr. Ali Işın, Biyomedikal Görüntü ve İşaret İşleme,  Biyomedikal Görüntüleme, Biyomedikal Sensörler ve Biyomedikal Enstrümantasyon alanlarında dersler vermekte ve bilimsel çalışmalarını da bu alanlarla birlikte özellikle Yapay Zekâ ve Derin Öğrenme konularına yürütmektedir.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı’ndaki görevinde 10 yıllık Profesyonel Biyomedikal Mühendisliği deneyimine sahiptir. Tıbbi cihazlar konusunda Kamu ihale uzmanıdır ve ayrıca Kuzey Kıbrıs pazarındaki tıbbi cihazların serbest dolaşımının düzenlenmesi, Kuzey Kıbrıs’taki tüm Kamu hastanelerinde tıbbi cihaz kurulum projelerinden ve Kamu tıbbi cihazının geliştirilmesi ve yürütmesinden sorumludur.

Sağlık Bakanlığı temsilcisi olarak;

– Avrupa Komisyonu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin “Kuzey Kıbrıs’ta Tıbbi Ürünlerin Serbest Dolaşımı” konulu ortak misyonunda,

– Avrupa Komisyonu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin “Tıbbi Cihazlara Yönelik Ürün Güvenliği Yasası” nın hazırlanması konulu ortak misyonunda ve

– “Ürün Güvenliği Yasası” kapsamında Piyasa Denetim Komitesinde aktif görev yapmaktadır.

Ayrıca, Dr. Ali Işın, KTMMOB Elektrik Mühendisleri Odası “Biyomedikal Mühendisler Komitesi” Başkanı olarak görev almaktadır.