+902322601001
biomedupdate@idu.edu.tr

Muhammet YORULMAZ – Biyografi

Update your knowledge

Dr. Muhammet YORULMAZ

 Başkent Üniversitesi

Göz izleme yöntemleri ve güncel teknolojiler

 

Seminer Hakkında:

Son yıllarda, insan bilgisayar iletişiminin geliştirilme çalışmaları arasında doğal ve rahat bir iletişim sağladığı için göz izleme yöntemleri de araştırmacılar ve kullanıcılar arasında popüler bir konu haline geline gelmiştir. Bu seminerde göz izleme yöntemleri hakkında genel bilgi verildikten sonra özelde video tabanlı göz izleme yöntemleri üzerinde durulacak ve kullanım alanları özetlenecektir. Video tabanlı göz izleme yöntemleri üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama göz ve gözün konumunun tespiti, ikinci aşama kalibrasyon yapılmasıdır. Üçüncü ve son aşama ise bakışın hedef konumunu ya da yönünü saptamaktır. Bu aşamalarda kullanılan yöntemler hakkında özet bilgilere yer verilecektir.

Son olarak popüler ticari sistemler hakkında bilgi verildikten sonra araştırmacının üzerinde çalıştığı web kamerası tabanlı göz izleme sistemi ve Türkçe sanal klavye hakkında bilgi verilecektir.

 

 

Konuşmacı Hakkında:

Muhammet YORULMAZ, doktora derecesini 2013 yılında Gazi Üniversitesi, Fen bilimleri Enstitüsü Endüstriyel Teknoloji bölümünden almıştır. Kendisi 1998 yılında Başkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.  Halen Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir. Çalışma alanları arasında programlama, algoritmalar, resim işleme, insan bilgisayar etkileşimi, karar destek sistemleri gibi konular yer almaktadır.