+902322601001
biomedupdate@idu.edu.tr

Murat Demirer – Biyografi

Update your knowledge

Dr. Murat DEMİRER

Işık Üniversitesi

Konuşmacı Hakkında

Dr. Murat Demirer şu anda Işık Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Programında öğretim üyesi ve Üsküdar Üniversitesi’nde siber güvenlik programı yüksek lisans programında yarı zamanlı öğretim üyesidir.  Dr Demirer, 1980 yılında Kocaeli Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisinden lisans derecesini ve 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisliği Yüksek Lisans derecesini almıştır. Boğaziçi Üniversitesi’nden biyomedikal mühendisliği doktora derecesine de sahiptir. Doktorası sırasında Tokyo Institute of Technology enstitüsünde çalışarak tezini tamamlamıştır.  1993-1994 yıllarında Ohio Eyalet Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nde 1 yıllık Sertifikasyon Programını  da bitirmiştir. 2002-2005 yılları arasında Memphis Üniversitesi’nde biyomedikal mühendisliğinde doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. Dr.Demirer, bu yıllar arasında önce kardiyak elektrofizyolojide hesaplamalı modelleme ve daha sonra  2003 yılında başlayan NASA tarafından Mars’a gönderilen uzay araçları projesine geçerek, beyin dinamikleri modelleri yardımıyla özerk sistemler için matematiksel algoritmalar geliştirilmesinde çalışmıştır.  

Dr. Murat Demirer, 2007-2008 eğitim öğretim yılında Little Rock Arkansas Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde Doçent olarak görev yaptı. ABD Savunma Bakanlığı projesi olan Polimorfik Şifreleme Geliştirme Projesi’nde çalıştı. Daha sonra Memphis Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri Bölümü ve Akıllı Sistemler Enstitüsü’nde, ABD Hava Kuvvetleri Projesinde, 2008-2009 öğretim yılında araştırma doçenti oldu. Dinamik olarak değişen karmaşık savaş senaryoları için yenilikçi konseptler ve akıllı çözümler geliştirmek için biyonik göz ve karmaşık harp sistemleri Projesinde çalıştı.

Dr. Demirer, gelişmiş sinyal işleme ve akıllı sistemlerin tasarımı, analizi ve kontrolünde 30 yılı aşkın akademik araştırma deneyimine sahiptir. Araştırma ilgi alanları arasında nöral süreçlerin mekansal-zamansal dinamikleri, büyük ölçekli sinir ağları, kaos teorisi, bilgi edinimi için hesaplamalı zeka yöntemleri ve biyolojik ve yapay sistemlerde özerk karar verme yer almaktadır. Uluslararası dergilerde makaleleri ve bazı hakemli konferans bildirileri yayınladı.

Dr. Demirer halen beynin algoritmalarını anlamak ve matematiksel modellerini ortaya çıkarmak için çalışıyor. Bu algoritmaların makine öğrenimi problemlerine yönelik uygulamalarını araştırıyor. Dr. Demirer araştırmalarında stokastik, geometri, mühendislik ve fizik dahil olmak üzere çok çeşitli disiplinlerden matematiksel kuramlar kullanıyor ve çeşitli psikiyatrik hastalıklar için biyomarkerler geliştiriyor.  Şu anda işaret işleme, tıbbi görüntüleme, yoğun bakımda veri analizi derslerini ve sibergüvenlik programında ileri kriptografi yüksek lisans dersini de vermektedir.