+902322601001
biomedupdate@idu.edu.tr

Hande Argunşah BAYRAM – Biyografi

Update your knowledge

Dr. Hande Argunsah BAYRAM

Ph.D.
Acibadem Üniversitesi

PEDİATRİK BEYİN TÜMÖRÜ HASTA ÜZERİNDE GERÇEK ZAMANLI DOKUNMALI BİYO GERİ BİLDİRİM VE ÖN TEST SONUÇLARI SAĞLAYAN GİYİLEN BİR DENGE SENSÖRÜNÜN GELİŞTİRİLMESİ

 

Seminer Hakkında:

Denge ve performansı iyileştirmek için motor bilgisini artırarak statik ve dinamik görevlerde motor kontrolü destekleyen biyolojik geri bildirim, hastalara ve klinisyenlere fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları sırasında yardımcı olmak için kullanılır. Postüral kontrol ve denge eksikliği, hastaların günlük yaşam aktiviteleri sırasında mobilizasyonu ve bağımsız performansı üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Bir bireyin “statik” dengesi hareketsiz dururken veya tek bir görevi yerine getirirken kabul edilebilir olsa da, “dinamik” denge sorunları hareket sırasında veya aynı anda birden fazla görevi yaparken ortaya çıkabilir. Bu nedenle, hastanın gerçek zamanlı dinamik dengesinin farkında olmak hem hasta hem de fizyoterapist için kritiktir. Ortopedik ve nöromüsküler hastalık rehabilitasyonu uygulamaları sırasında hasta motivasyonunu, tedavinin süresini ve etkinliğini artırmak amacıyla kullanılması amaçlanan gerçek zamanlı dokunsal biyolojik geribildirim mekanizması geliştirildi. Giyilebilir sensörün ön etkinliği, pediatrik beyin tümörü hastasının kinematik parametreleri üzerinde araştırıldı.

 

Konuşmacı Hakkında:

Hande Argunşah Bayram, Bahçeşehir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden lisans derecesini aldı. Yüksek lisans eğitimine Kent State University, Kent, Ohio’da başladı ve ardından Cleveland State University, Cleveland, Ohio’da College of Engineering’e katıldı ve Cleveland Clinic Lerner Research Institute, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra 2014 yılına kadar New Jersey’de Kessler Vakfı’nda doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. Dr. Hande Argunşah Bayram halen Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Şu anki araştırma alanları kas-iskelet biyomekaniği, spor bilimi ve performanstır.